PCR Supplies
Filtered Search Results
Fisherbrand™ SYBR™ Green qPCR Master Mix
Fisherbrand™ SYBR™ Green qPCR Master Mix is a 2X, ready-to-use master mix designed for dye-based, quantitative amplification of DNA (cDNA and gDNA) targets by real-time PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Content And Storage | SYBR Green dye, DNA polymerase, with an antibody-mediated hot start, Heat-labile uracil-DNA glycosylase (UDG), ROX dye (passive reference dye), dNTP blend containing dUTP/dTTP, Optimized buffer components; Store at -20°C ± 10°C in the dark |
| Product Type | Master Mix |
| Form | Frozen |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Label or Dye | SYBR Green,FAM |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression,DNA Quantitation,Microbial Detection,Real Time PCR (qPCR) |
| PCR Method | qPCR,2-step RT-qPCR,RT-qPCR |
| Detection Method | SYBR |
Applied Biosystems™ PowerUp™ SYBR™ Green Master Mix for qPCR
Pre-formulated, optimized, universal 2X master mix for real-time PCR workflows.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| InhibitorToleranceSimple | Medium |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| PCR Method | qPCR |
| Multiplex Capability | Single-plex |
| Detection Method | SYBR |
| Includes | dUTP, UNG/UDG |
| Thermostability | 72 hr., Assembled Reaction |
| Polymerase | Dual-Lock Taq DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Product Type | Real Time PCR SYBR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT System, QuantStudio 12k Flex, QuantStudio 3, QuantStudio 5, QuantStudio 6 Flex, QuantStudio 6 Pro, QuantStudio 7 Pro, QuantStudio 7 Flex, StepOne, StepOnePlus, ViiA 7 System |
| Sample Type | DNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Target Specificity | cDNA or gDNA only |
| Product Line | PowerUP, SYBR |
Thermo Scientific™ DreamTaq PCR Master Mixes (2X)
Thermo Scientific DreamTaq PCR Master Mix (2X) is a ready-to-use solution containing DreamTaq DNA Polymerase, optimized DreamTaq buffer, MgCl2, and dNTPs.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | DreamTaq DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | No |
| Overhang | 3'-A |
| For Use With (Application) | Standard PCR |
Applied Biosystems™ MagMAX™ Viral/Pathogen Binding Beads
These binding beads are included in the MagMAX Viral/Pathogen Nucleic Acid Isolation kits and MagMAX Microbiome Ultra Nucleic Acid Isolation Kit.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ dNTP Mix (10 mM each)
Thermo Scientific dNTP Mix (10 mM) contains premixed aqueous solutions of dATP, dCTP, dGTP and dTTP, each at a final concentration of 10 mM.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | >99% |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Unlabeled |
| Concentration | 10 mM |
Applied Biosystems™ PowerTrack™ SYBR Green Master Mix for qPCR
PowerTrack SYBR Green Master Mix is a pre-formulated, optimized, universal 2X master mix for real-time PCR workflows with built-in visual dye–based indicators for accurate reaction set up.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • PowerTrack SYBR Green Master Mix • 40X Yellow Sample Buffer Store at -20±5°C in the dark. |
| InhibitorToleranceSimple | High |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression,Microbial Detection |
| PCR Method | qPCR |
| Multiplex Capability | Single-plex |
| Detection Method | SYBR |
| Includes | dUTP, UNG/UDG |
| Thermostability | 8 hr., Assembled Reaction |
| Polymerase | Taq DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Product Type | Real Time PCR SYBR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT Fast System, 7900HT System, QuantStudio 3, QuantStudio 5, QuantStudio 6 Flex, QuantStudio 6 Pro, QuantStudio 7 Flex, QuantStudio 7 Pro, QuantStudio 12K Flex, Bio-Rad CFX Connect, Bio-Rad CFX384 Touch, Bio-Rad CFX96 Touch, BioRad CFX96, BioRad iCycler iQ, BioRad iQ5, BioRad MyiQ, ViiA 7 System, StepOne System, MJ Chromo4, MJ Opticon, StepOnePlus System, Roche LightCycler 480, Stratagene Mx3000P, Stratagene Mx3005P, Stratagene Mx4000 |
| Sample Type | DNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Target Specificity | cDNA or gDNA only |
| Product Line | Applied Biosystems |
Thermo Scientific™ GeneJET PCR Purification Kit
Thermo Scientific GeneJET PCR Purification Kit utilizes a proprietary silica-based membrane technology in the form of a convenient spin column, eliminating the need for tedious resin manipulations or toxic phenol-chloroform extractions.
| Content And Storage | For better long-term performance, it is recommended to store the purification columns at 2°C to 8°C. |
|---|---|
| Format | Spin Column |
| Run Time | 5 min. |
| High-throughput Compatibility | Not High-throughput Compatible (Manual) |
Thermo Scientific™ Phusion™ High-Fidelity DNA Polymerases (2 U/μL)
Thermo Scientific Phusion High-Fidelity DNA polymerases set a gold standard for high performance PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 52X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | Standalone |
| Product Type | High-Fidelity DNA Polymerase |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | No |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2 U/μL |
| For Use With (Application) | Standard PCR,High-fidelity PCR |
Thermo Scientific™ Verso cDNA Synthesis Kit
The Thermo Scientific Verso cDNA Synthesis Kit provides robust transcription of RNA to create a complete cDNA pool.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | Verso |
| Size (Final Product) | Up to 11 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ IV VILO™ Master Mix
SuperScript IV VILO (SSIV VILO) Master Mix, available with or without ezDNase, is a reaction master mix designed for fast, sensitive, and reproducible cDNA synthesis in RT-qPCR applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| Concentration | 5X |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Phire Plant Direct PCR Master Mix
Thermo Scientific Phire Plant Direct PCR Master Mix is designed to amplify DNA directly from plant samples.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phire Hot Start II DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | Medium |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | Direct PCR Master Mix |
| Sample Type | Plant |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
| Starting Material | DNA |
| For Use With (Application) | Genotyping,Hot-start PCR |
| PCR Method | Direct PCR |
Thermo Scientific™ Phusion Flash High-Fidelity PCR Master Mix
Thermo Scientific Phusion Flash PCR Master Mix was developed to save valuable laboratory time.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phusion Flash II DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 25X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | High-Fidelity PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Fast |
| Color | Colorless |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
Applied Biosystems™ AgPath-ID™ One-Step RT-PCR Reagents
AgPath-ID™ One-Step RT-PCR Reagents are designed for sensitive, robust amplification of RNA targets using a rapid single-tube TaqMan™ real-time reverse transcription PCR (RT-PCR) strategy.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 25 X |
| Description | Works on all AB platforms, but is optimized for the 7500. |
| Reverse Transcriptase | ArrayScript™ |
| Concentration | 25X |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Detection Method | Primer-probe |
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Product Type | One-Step RT-PCR Reagent |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 System, 7500 Fast System, 7900HT System, StepOne™, StepOnePlus™, ViiA™ 7 System, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, QuantStudio™ 6 Flex, QuantStudio™ 7 Flex, QuantStudio 6 Pro, QuantStudio 7 Pro, QuantStudio™ 12k Flex, QuantStudio™ Absolute Q Digital PCR System |
| Sample Type | RNA |
| Reaction Speed | Standard |
| Product Line | AgPath-ID, Ambion |
Thermo Scientific™ PCR Master Mix (2X)
Thermo Scientific PCR Master Mix is a 2X concentrated solution of Taq DNA Polymerase, dNTPs, and all of the components required for PCR, except DNA template and primers.
| Polymerase | Taq DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | No |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| Starting Material | DNA |
| For Use With (Application) | Standard PCR |
Applied Biosystems™ TaqPath™ ProAmp™ Master Mix
TaqPath ProAmp Master Mix is for high-throughput genotyping and copy number variation protocols requiring uncompromising reliability and accuracy, even in the presence of inhibitors commonly found in clinical samples.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C in the dark. |
| InhibitorToleranceSimple | Very High |
| For Use With (Application) | Genotyping |
| PCR Method | qPCR |
| Multiplex Capability | 4-plex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Includes | dUTP, UNG/UDG |
| Thermostability | 72 hr., Assembled Reaction |
| Polymerase | Taq DNA Polymerase |
| Product Type | qPCR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, QuantStudio 12k Flex, QuantStudio 3, QuantStudio 5, QuantStudio 6 Flex, QuantStudio 7 Flex, ViiA 7 System, ViiA 7 Dx, QuantStudio Dx, StepOnePlus System, StepOne System |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Target Specificity | cDNA or gDNA only |
| Product Line | TaqPath |